Прес-реліз

ВІЛ-інфекція– це соціально небезпечне інфекційне захворювання, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ).

На сьогодні ВІЛ-інфекція поширена у країнах усіх континентів і її поширення в світі носить назву пандемії ВІЛ/СНІДу, а в Україні розвивається епідемія ВІЛ/СНІДу. В країні в закладах охорони здоров’я під спостереження перебуває більше 140 тис. ВІЛ-інфікованих, але за підрахунками експертів про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих

Івано-Франківська область належить до регіонів із низьким рівнем захворюваності на ВІЛ-інфекцію та низьким рівнем смертності,від захворювань, зумовлених СНІДом (2,0 на 100 тис. нас.)  в той як по Україні показник  складає 7,7 на 100 тис. населення.

Але протягом останніх років покращення не відбувається, збільшується кількість вперше виявлених ВІЛ-інфікованих осіб, зростає кількість хворих на СНІД.

Спостерігається поширення ВІЛ серед загального населення а не тільки в групах ризику до яких відносяться: споживачі ін’єкційних наркотиків, жінки комерційного сексу, чоловіки які практикують секс з чоловіками.

Щорічно зростає кількість ВІЛ-інфікованих в сільській місцевості.

Вражаються найбільш працездатні та репродуктивні верстви населення. До 70% випадків ВІЛ-інфекції виявляється у осіб у віці 25–49 років. Частка яких становить 15-24 роки серед вперше зареєстрованих ВІЛ-інфікованих осіб є досить суттєва і коливається в останні роки в межах 6,3% до 11,9%.

В області до 72% складає статевий шлях передачі ВІЛ-інфекції.

Станом на 01.10.2018 року в області перебуває на обліку 1114 ВІЛ-інфікованих осіб в тому числі зі СНІДом 437. В тому числі  24 дітей з підтвердженим діагнозом ВІЛ-інфекція, з них 9 дітей в стадії СНІДу. Померло за весь час спостереження 547 ВІЛ-інфікованих осіб.

За 9 місяців  виявлено і взято на виявлено серологічні маркери до ВІЛ-інфекції у 182 осіб, з них взято під медичне спостереження 143 ВІЛ-інфікованих осіб, у яких вперше встановлено діагноз ВІЛ-інфекція,

З метою подолання епідемії в Україні запроваджена стратегія «90-90-90». Перших «90» – це виявлення 90% усіх ВІЛ-інфікованих серед населення. Других  «90» – призначити лікування 90% хворим, які взяті на облік. Третіх «90» – досягнути ефективного лікування у 90% пацієнтів, які його отримують.

Слід зазначити, що в Україні запроваджено до контактну профілактику ВІЛ, яка попереджує інфікування  ВІЛ у людей, що відносяться до груп з високим ризиком зараження.

Головним важелем у попередженні поширення ВІЛ-інфекції в країні є дотримання здорового способу життя, відмова від ризикованої щодо інфікування ВІЛ поведінки, насамперед вживання наркотиків, обов’язкове використання при статевих контактах засобів  індивідуального захисту – презервативів. Свідоме ставлення до свого здоров’я забезпечить захист від СНІДу.

Кожній людині важливо знати про свій ВІЛ-статус, тому що на сьогоднішній день тільки кожна друга людина, яка живе з ВІЛ, звернулась за медичною допомогою та перебуває на обліку у закладі, що здійснює медичний нагляд за ВІЛ-позитивними особами.

Знання про свій статус на ВІЛ допоможе уникнути розвитку тяжких захворювань, інвалідизації та передчасної смерті, а також захистити інших людей від інфікування.

Статус на ВІЛ може виявити тільки тестування.

Про те, де пройти тестування на ВІЛ, можна дізнатися в обласному центрі профілактики та боротьби зі СНІД вул. Гетьмана Сагайдачного ,66 тел.72-07-09,  і не тільки дізнатися, але й пройти обстеження.

Для зручності жителям області в районних лікарнях області організовані та працюють кабінети «Довіра», в поліклініках м. Івано-Франківська функціонують Кабінети безкоштовного анонімного тестування на наявність ВІЛ-інфекції, в яких можна безкоштовно отримати необхідне консультування лікаря та пройти тестування.

 

Івано-Франківський обласний центр профілактики т боротьби зі СНІДом

 

Інформація по кору

За період з 01.01.2018р по 14.11.2018 року в обласну клінічну інфекційну лікарню поступило 1179 хворих на кір в т.ч. 778 дітей (66%) з них 120 дітей до 1 року.

106 хворих потребували лікування в умовах відділення реанімації та інтенсивної терапії.

Серед 778 дітей тільки  24,4% дітей (190 дітей щеплені проти кору), серед  захворівших дорослих – 15 щеплені, 28 дітей не отримали ревакцинації по віку.

Важкий  перебіг зумовлений ускладненнями:

 • двобічною пневмонією;
 • стенозуючим ларинготрахеїтом (у дітей);
 • пораженням печінки та підшлункової залози.

Поражень ЦНС у вигляді менінгоенцефаліту не було.

Основним методом профілактики кору є тільки щеплення.

Доконтактна профілактика (PrEP) для людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ.

Івано-Франківській обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом  з ініціативи Центру громадського здоров’я МОЗ України спільно з партнерськими організаціями розпочинає  в області Національну програму доконтактної профілактики (PrEP) для людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ.

Що таке PrEP

Доконтактна профілактика (pre-exposure prophylaxis, PrEP) — це прийом антиретровірусних препаратів для зниження ризику інфікування ВІЛ.

Пероральні препарати PrEP (що містять тенофовір) є додатковим методом профілактики для осіб із високим ризиком інфікування.

У рамках PrEP може бути використано тенофовір (TDF) або його комбінацію з емтрицитабіном (FTC) чи ламівудином (3TC).

За критеріями ВООЗ, PrEP має сильний рівень рекомендації та високу якість доказів.

Чому це важливо

Поява доконтактної профілактики зумовлена тим, що кількість нових випадків інфікування ВІЛ у світі постійно зростає (2017 р. — близько 2 млн людей).

Україна залишається регіоном із високим рівнем поширення ВІЛ. Кількість уперше зареєстрованих ВІЛ-інфікованих осіб 2017 р. збільшилася на 6,6%.

За оціночними даними, на початок 2018 р. в Україні мешкало 241 000 осіб із ВІЛ усіх вікових категорій. Майже половина цих людей не знає про свій позитивний статус (за даними медичного обліку).

Для чого потрібна доконтактна профілактика

PrEP доповнює існуючі методи профілактики ВІЛ-інфекції для людей, які мають високий ризик інфікування.

Доконтактна профілактика (ДКП, PrEP) ефективна за умови щоденного прийому, але не забезпечує 100% захисту від ВІЛ-інфекції. PrEP застосовують у комплексі з іншими дієвими методами профілактики: презервативами та систематичним тестуванням на ВІЛ.

Варто пам’ятати, що залишається ризик зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), гепатитами та іншими вірусними захворюваннями.

Наразі PrEP перебуває на різних стадіях імплементації більш ніж у 60 країнах світу. У ЄС найбільше просунулася на цьому шляху Франція; Україна є одним із лідерів у впровадженні PrEP серед країн Східної Європи.

Хто може використовувати PrEP

Розпочинати і припиняти доконтактну профілактику можна тільки після консультації з лікарем.

Доконтактну профілактику рекомендовано:

 • особам, що перебувають у статевих стосунках (гетеро- чи гомосексуальних), де один з партнерів має від’ємний ВІЛ-статус;
 • людям, що надають сексуальні послуги за винагороду;
 • чоловікам, що практикують секс із чоловіками та мають високий ризик інфікування (секс без презерватива, немоногамні стосунки, тривога, що впливає на якісний рівень життя).

Показання для прийому препаратів PrEP:

 • ВІЛ-негативний статус;
 • високий ризик інфікування ВІЛ.

Показання для припинення доконтактної профілактики:

 • небажання застосовувати PrEP щодня;
 • ВІЛ-позитивний статус (переведення на АРВ-терапію проти ВІЛ — вона доступна, безкоштовна, ефективна);
 • зміна моделі сексуальної поведінки;
 • протипоказання до складових препарату.

Де отримати PrEP

Засоби PrEP можна буде отримати у закладах охорони здоров’я, залучених до програми доконтактної профілактики. Інформацію щодо цих закладів буде розміщено на сайті обласного центру СНІДу