Сторінки
Вересень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Категорії
Статистика відвідувань сайту
Категорії

Всі, хто вживає наркотики ін’єкційним способом, “підставляють” себе цілому букету проблем. Те, що буде тотальне порушення здоров’я це зрозуміло. Можна і прискорити цей непростий життєвий шлях підхопивши якусь інфекцію, що не любить жартувати з цим самим життям.

У списку інфекцій, які передають наркомани один одному довго зупинятись не будемо, всі вони варті уваги, згадаємо найсерйозніші з них – гепатити,  венорічні хвороби та ВІЛ.

Як правило, в „розквіті” свого захоплення до лікарів і психологів наркомани не звертаються, це стається тоді, коли продзвенів перший дзвінок – з’явились серйозні порушення здоров’я. Саме серйозні, бо від легких наркоман лікується тими ж наркотиками. Батьки і близькі наркомана найчастіше звертаються за консультацією коли стають помітними явні аномальні прояви в поведінці і здоров’ї. Відхилення більш-менш допустимі сприймаються як вікові кризові явища. Коли ж звертається сам наркоман, як правило він має значний стаж вживання наркотиків.

На що ж батькам слід звертати увагу, коли їх дитина дорослішає?

Наголошую – ці ознаки багато в чому схожі на кризу перехідного віку, тому і важко розпізнаються. В першу чергу слід звернути увагу на агресивність підлітка, найчастіше це пов’язується з вимогами надати йому незалежність, при цьому різними шляхами, включаючи шантаж.

 • Вимагаються гроші.
 • Настрій змінюється без, здавалось би, всяких причин.
 • Підліток все більше замикається по відношенню до рідних, але з’являються друзі, що викликають стурбованість батьків, він про них мало розповідає.
 • З’являються секрети і прояви подвійного життя. Все частіше підліток затримується на вулиці, проводячи час з друзями.
 • З’являються проблеми з навчанням і різними захопленнями. Молоді люди перестають відвідувати школу, секції, студії, гуртки. Знижується успішність, виникають конфлікти з вчителями і ровесниками.
 • Виникає циклічність сну і апетиту. Безсоння чергується з тривалим сном. Відсутність апетиту змінюється прожерливістю. Вживається дуже багато рідини.
 • З дому можуть пропадати гроші або документи ( закладаються, як гарантію повернення боргу).
 • Батьки можуть знаходити шприци, перепалені ложки, сухий спирт, таблетки, багато коробок з під сірників, суху траву або речовину схожу на тютюн – весь цей реманент і речовини використовується для кустарного приготування наркотиків.

Різні наркотики впливають на психіку по різному. Дуже розповсюдженими є препарати коноплі. Ознаки вживання залежать від дози. При невеликих і середніх дозах розширюються зіниці очей, губи і шкіра обличчя червоніють, Склери очей теж можуть червоніти. Апетит стає неймовірним. Обкурені коноплею дуже рухливі і говіркі.

При великій дозі поведінка і зовнішні прояви можуть бути протилежними. Обличчя блідим, зіниці звуженими, мова невиразною і плутаною, відчувається загальмованість і млявість. Підліток уникає спілкування, старається зникнути з очей. Після наркотичного сп’яніння спостерігаються симптоми схожі на післяалкогольне похмілля.

При вживанні наркотиків опійної групи (готуються з маку) спостерігається сонливість, мова вповільнена, кілька разів може повторювати одне і теж. Правда, бувають стани пожвавлення і активності. Може “присипати пильність” те, що опійні наркомани сумлінні і добрі. Такі зміни на перших порах можуть навіть тішити оточуючих. Викликає стурбованість тільки крайня незібраність і неуважність. Дуже важливим показником є зіниці очей, вони вкрай звужені і не змінюють свої розміри в залежності від інтенсивності світла. Стан наркотичного сп’яніння опійними наркотиками триває від п’яти до дванадцяти годин. Після сп’яніння, в тому чи іншому ступені важкості, наступає абстиненція – ломка, як ще називають цей стан. Молоді люди в цьому стані не знаходять собі місця, рвуться йти з дому, телефонують, говорять уривчасто, фрази незрозумілі для непосвяченого слухача. За всім цим стоїть одне – дістати чергову дозу. В стані абстиненції зіниці різко розширюються, наркоману холодно, він закутується, сидить біля батареї, вмикає обігрівачі. Настрій пригнічений, фізичний стан дуже схожий на застуду.

Останнім часом широкого розповсюдження набули психостимулятори. Їх поширюють в місцях масового скупчення молоді. Це “екстазі”, ефедрон, кокаїн, первитін. Вживаючи ці препарати молодь може танцювати всю ніч. В побуті вони надзвичайно активні, швидко виконують справи, кудись спішать, не можуть всидіти ні хвилини. Коли справи складніші, не доводять їх до кінця. При значному стажі можуть проявлятись одноманітні дії, що повторюються багато разів. Споживачі психостимуляторів можуть по кілька діб не спати, при цьому вони виснажуються і втрачають вагу. Після сп’яніння наступає млявість, апатія, роздратування. У тих, хто вживає стимулятори тривалий час, можуть виникати і галюцинації. Колір обличчя блідий, дуже пітніють і споживають багато рідини.

Найважче розпізнати наркомана на початковому етапі, який вживає галюцинаторні препарати. Ці люди розуміють, що поводять себе неадекватно і тому стараються переживати „кайф” подалі від стороннього ока. Прості предмети і явища сприймаються ними фантастично яскраво. Простий малюнок може видаватись як шедевр живопису, простий звук як прекрасна мелодія. Діагностика цього типу наркоманії складна. Проявлятись яскраво може в різних акцентуаціях і кризових психологічних станах, типу депресій, апатій, неврозів і навіть психозів – але це коли наркоманія із випадкових спроб переходить у фазу вживання.

Всім відомо, що для „кайфу” використовується і клей, ацетон, бензин. Ці речовини дуже шкідливі для здоров’я. Сп’яніння від них нагадує алкогольне, тільки без характерного запаху алкоголю. Підлітки в стані сп’яніння поводять себе грубо, з викликом. При тривалому вживанні помічаються порушення мислення, погіршується поведінка і успішність в навчанні. Колір обличчя набуває сіро-землистого кольору.

Такі загальні прояви впливу наркотичних речовин на психіку і фізіологічні функції. Але, щоб переконатись в Ваших побоюваннях, варто використати тести. Це можна зробити вдома без всякої сторонньої допомоги. Вони продаються в аптеках з детальною інструкцією. Експрес-тести схожі на тести на вагітність, та і принцип використання схожий.

Наркоманія сама по собі явище дуже серйозне за своїми наслідками. Крім того вона тягне за собою цілу низку “прикладних” результатів, включаючи різні інфекції. Це і гепатити, ВІЛ-інфекція, венеричні хвороби тощо… Вживання наркотиків породжує ризиковану поведінку і відповідні наслідки.

 

Ризики ВІЛ-інфікування підлітків, які вживають наркотики ін’єкційним шляхом

Залишити коментар
  Корисні посилання
  https://moz.gov.ua/ https://nszu.gov.ua/ https://www.president.gov.ua/ https://www.rada.gov.ua/ https://www.kmu.gov.ua/ https://go.diia.app/ https://ehealth.gov.ua/ https://www.pon.org.ua/